Podporujú vstrebávanie účinných látok cez kožu (transdermálny transport).
Vo všeobecnosti, ľudské telo umožňuje dostať liečivá a účinné látky z výživových doplnkov rôznymi cestami dostať na miesto svojho určenia - účinku. Sú to kratšie aj rýchlejšie cesty, ale aj cesty, ktoré sú zdĺhavejšie a výrazne pomalšie. Okrem toho môžu byť účinné látky na ceste k miestu určenia vystavené nepriaznivým vplyvom, ktoré môžu viesť k ich modifikácii či degradácii.
Na to, aby účinné látky mohli pôsobiť, musia sa dostať do krvi a tá ich pomocou srdcovocievneho systému dopraví na požadované miesto. Najrýchlejšia cesta je aplikácia priamo do srdcovocievneho systému intravenóznou injekciou, alebo intravenóznou infúziou. To však v prípade každodennej aplikácie výživových doplnkov nie je prakticky možné.
Najjednoduchším spôsobom je perorálne užívanie výživových doplnkov, čiže ústami. Týmto spôsobom je možné podávať alebo užívať rôzne tabletky, dražé, kapslue, roztoky, kvapky, suspenzie, emulzie, sirupy či zdravé nápoje. Táto forma prijímania a užívania výživových doplnkov je veľmi jednoduchá a hlavne je pre všetkých veľmi príjemná. Nevýhodou je, že liek sa môže do krvného obehu dostať až potom, čo prejde tráviacim ústrojenstvom až do pečene, odkiaľ cez portálnu žilu sa skutočne dostane do krvi. Prechodom lieku cez tráviaci trakt a pečeň môže dôjsť k menšej, alebo väčšej premene (metabolizácii) účinných dávok a teda aj k zníženiu účinnosti, alebo až k degradácii a inaktivácii účinnej látky. V podstate rovnakým spôsobom (prostredníctvom portálnej žily) sa do krvi dostane aj liek podávaný rektálne (konečníkom).
Pre rýchlu a zaručenú aplikáciu účinnej látky sa využíva transdermálny terapeutický systém, kedy sa liečivo podáva cez kožu. Účinná látka sa podáva v tomto prípade vo forme náplasti, krému, gélu alebo spreja, preniká kožou a dostáva sa priamo do krvného obehu. Takýmto spôsobom sú podávané napríklad aj antinikotínové prípravky, ktoré majú pomôcť pri odvykaní si od fajčenia, alebo náplasti či krémy a gély proti bolesti.
Aplikácia sprejovej formy účinných látok na pokožku je jednou z alternatív, ktorá začína byť a bude čím ďalej tým viac preferovaná pred užívaním tabliet, alebo pred injekčnou aplikáciou. Pri aplikácii sprejov na zápästie, alebo lokálne na postihnuté miesto sa aktívne látky vstrebávajú transdermálne do krvného riečišťa. Obchádzame tým vystavenie účinných látok prostrediu v ústach alebo v žalúdku či iných častiach tráviaceho traktu a tým aj riziko modifikácie či degradácie účinných látok. Pokožka poskytuje veľkú povrchovú plochu vhodnú pre absorpciu. Je preukázané, že vstrebávanie je v tomto prípade oveľa rýchlejšie, ako pri užívaní formou tabliet alebo kapsúl.
Firma Activstar má vo svojom produktovom portfóliu spreje vyrobené špeciálnou technológiou, čo prispieva k lepšej vstrebateľnosti a účinnosti aktívnych zložiek.
Napríklad sprej ACTIV HAIR sa používa priamo na postihnuté miesto, čiže na vlasovú časť pokožky hlavy a prispieva k posilneniu vlasových folikulov a k rastu vlasov, obmedzuje ich oslabenie a vypadávanie.
ACTIV BODY sprej pôsobí regeneračne a relaxačne na pohybový aparát. Rastlinné extrakty v ňom obsiahnuté majú antibakteriálne, protizápalové, antialergincké a regeneračné účinky na pokožku a jednotlivé časti pohybového aparátu. Prípravok dodáva telu rad užitočných látok ako sú antioxidanty, minerály a vitamíny. Aplikuje sa na postihnuté miesto, rýchlo sa vstrebáva a zanecháva príjemný pocit.
Ďalším sprejom v ponuke Activstar je ACTIV MAGNESIUM. Tento sprej dodáva telu horčík – jeden z najdôležitejších minerálov pre správne fungovanie ľudského tela.
ACTIV LIFE sprej pôsobí na vzpruženie a osvieženie organizmu po fyzickej aj psychickej stránke. Prispieva k posilneniu potencie, posilňuje sexuálne libido mužov a žien. Dodáva silu a energiu v bežnom živote, pôsobí na psychické povzbudenie a napomáha zlepšeniu fyzickej výkonnosti.
Veľmi zaujímavý je sprej ACTIV BOSWELLIA. Extrakt z kadidla (živice kadidlovníka pílovitého) má silné protizápalové účinky a to v prípade pokožky, kĺbov ale aj v iných prípadoch. Okrem toho má silné dezinfekčné, antivirotické a antibakteriálne účinky. Pôsobí aj ako prírodné analgetikum. Prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, tráviacej sústavy a aj centrálnej nervovej sústavy vrátane mozgu. Aktivuje lymfatický systém a tým pôsobí aj proti celulitíde. Spomaluje starnutie pokožky a zlepšuje výzor jaziev a strií.
ACTIV C – vitamín C v sprejovej forme pôsobí pozitívne na vitalitu a regeneráciu organizmu, pri aplikácii na pokožku prispieva k jej sviežosti a pružnosti a spúšťa regeneračné procesy. V ponuke firmy je v dvoch príjemných vôňach – citrus a citrónová tráva.
NANO SPRAY má širokospektrálne využitie. Obsahuje koloidné striebro, ktoré je považované za prírodné antibiotikum. Má aj antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Pomáha pri odreninách, škrabancoch, ale aj pri infekciách hrdla, slizníc, očí a uší.
Všetky spomínané spreje sa aplikujú na postihnuté miesto (pokožku hlavy, pokožku, boľavé kĺby, pri svalových kŕčoch...), kde sa lokálne vstrebávajú a priamo na mieste pôsobia (ACTIV HAIR, ACTIV BODY, ACTIV NANO), alebo na zápästie (ACTIV LIFE), kde sa dostávajú priamo do lymfatického systému a do krvných kapilár a odtial do celého tela. Spreje ACTIV MAGNESIUM, ACTIV BOSWELLIA, ACTIV C sa aplikujú na zápästie alebo priamo na miesto, kde majú pôsobiť. Spreje ACTIV BOSWELLIA a ACTIV C majú navyše ešte kozmetiký účinok – pôsobia priamo na pokožke lokále v mieste aplikácie a spúšťajú vo všetkých vrstvách pokožky regeneračné procesy v jednotlivých bunkách pokožky a prispievajú k spomaleniu starnutia pokožky a jej pružnosti a sviežosti.
Viac informácií o sprejoch nájdete TU
Literárne zdroje:
- Thomas BJ and Finnin BC. 2004. The transdermal revolution. Drug Discovery Today. 9(16), 697-703.
- Walter JR and Xu S. 2015. Therapeutic transdermal drug innovation from 2000 to 2014: current status and outlook. Drug Discovery Today. 20(11), 1293-1299.
- Naik A, Kalia YN and Guy RH. (2000). Transdermal drug delivery: overcoming the skin’s barrier function. Pharmaceutical Science & Technology Today. 3(9), 318-326.
- Uttam KM, Bappaditya Ch, Fatin HBP. (2016) A Review on Transdermal Spray: Formulation Aspect. M J Pharma 1(1): 006
- Ibrahim SA (2015) Spray-on transdermal drug delivery systems. Expert Opin Drug Deliv 12(2) 195-205